Odvolat francouzského prezidenta Françoise Hollandea se pokusí pravicoví opoziční poslanci. Hlava státu podle nich vyzradila novinářům utajované bezpečnostní informace, které se objevily v nedávno vydané knize. Opozice ale ve svém úsilí takřka jistě neuspěje, nemá totiž dost hlasů a proces odvolání je složitý, upozornily francouzský deník Libération a týdeník L´Express.

Desítky zákonodárců již zaslaly vládě podnět k sesazení socialisty Hollandea. Prezident „vážně porušil bezpečnostní utajení,“ řekl podle BBC iniciátor snah o odvolání Pierre Lellouche z Republikánů, který byl státním tajemníkem pro evropské záležitosti a předsedou Parlamentního shromáždění NATO.

V příštím roce už ale zemi čekají nové prezidentské volby. Nepopulární Hollande stále neoznámil, jestli bude znovu kandidovat.

Nelibost opozice, ale i veřejnosti vyvolala kniha s příznačným názvem Prezident by tohle říkat neměl. Jde o soubor 60 Hollandeových rozhovorů se dvěma novináři sesbíraných během posledních pěti let.

Hollande podle BBC mimo jiné přiznal, že osobně nařídil zavraždění čtyř „nepřátel státu“, zřejmě radikálů na Blízkém východě. Hovořil také o „příliš mnoha“ přistěhovalcích a „problému“ s islámem. Soudy jsou podle něj plné „zbabělců“ a intelektuálové „neprojevují velký zájem o ideu Francie“. Fotbalisté zase prý potřebují „dovyvinout mozek“.

Svého předchůdce a rivala Nicolase Sarkozyho označil Hollande za „mini de Gaulla“ a „králíčka Duracell“. Levicoví rebelové jsou podle socialistického prezidenta „dav idiotů“ a Zelení „cynická osina v zadku“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner