Moskva 14. dubna (ČTK) – Ruský opoziční list Novaja gazeta dnes zveřejnil varování, že se kvůli výhružkám po článku o pronásledování homosexuálů v autonomním Čečensku obává o životy nejen svých redaktorů, ale všech pracovníků.

Ty totiž Adam Šachidov, poradce čečenského vládce Ramzana Kadyrova, na veřejném shromáždění asi 15.000 duchovních v Grozném označil v přímém televizním přenosu za „nepřátelé naší víry a naší vlasti“. Přijatá rezoluce podle redakce vybízí náboženské fanatiky k zavraždění novinářů.

Novaja gazeta současně vyzvala ruské úřady, aby konečně zahájily vyšetřování ohledně pronásledování homosexuálů v Čečensku.

Podle listu čečenská policie v posledních týdnech zadržela přes stovku mužů „podezřelých z homosexuality“. V tajném vězení ve městě Argun, popsaném jako koncentrační tábor, byli údajně zabiti nejméně tři z nich.

Kadyrovův mluvčí odmítl tato tvrzení jako lživá, protože v republice se žádní homosexuálové nevyskytují. Čečenské ministerstvo vnitra označilo článek, který vyšel 1. dubna, za „aprílový žert“. Kadyrovova poradkyně pro lidská práva Cheda Saratovová podle serveru Newsru.com objasnila, že gaye v Čečensku zabijí hned po odhalení jejich orientace vlastní příbuzní, aby neutrpěla rodinná čest.

Mezitím mezinárodní organizace na ochranu lidských práv, jako je Amnesty International, jakož i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě či vysoký komisař OSN pro lidská práva vyzvaly Moskvu k vyšetření zpráv o věznění, mučení a zabíjení gayů v Čečensku, respektive ke skoncování s pronásledováním sexuálních menšin.

Novaja Gazeta si získala pověst nezávislého média. Uznání si vydobyla investigativní žurnalistikou, která stála život několik jejích novinářů, včetně známé kritičky Kremlu Anny Politkovské. Menší podíl v listu vlastní první a poslední sovětský prezident Michail Gorbačov, který penězi z Nobelovy ceny pomohl listu v jeho začátcích.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner