Na jednání, které dnes organizovalo hnutí STAN se zástupci TOP 09, lidovců, ODS, ČSSD a Pirátů, se lídři stran domluvili na svolání dvou mimořádných schůzí Sněmovny. Na jedné chtějí probrat personální politiku premiéra v demisi a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, druhá by měla přinést usnesení Sněmovny, které omezí činnost vlády v demisi, jak navrhli občanští demokraté.

Předseda Starostů Petr Gazdík po jednání řekl, že účastníci schůzky nenašli ani nejmenší společný jmenovatel pro vyjednávání o toleranci vládě. „Každá strana má jinou strategii,“ konstatoval.

Gazdík uvedl, že svoláním schůzky neusiloval o víc než jen o dohodu na svolání mimořádných schůzí. Šlo podle něj o první jednání demokratických stran po volbách, oproti obdobným dřívějším schůzkám přišli i zástupci ČSSD. Za pozitivní označil, že účastníci zhruba hodinového jednání pojmenovali přístup všech stran k vládě hnutí ANO, i když zastávají různé pozice.

„Zaznívalo i pochopení, že hrozí fatální následky v případě nejednání,“ uvedl na dotaz, jak se strany postavily k zástupcům sociální demokracie, která jedná s Babišem o účasti ve vládě.

Podpisy ke svolání schůzí začnou strany sbírat dnes, vzhledem k počtu mandátů, kterými disponují, mimořádné schůze mohou vyvolat. Kdy se uskuteční, bude podle Gazdíka záviset na předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO), který je svolává.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner