Praha 13. listopadu (ČTK) – Státní volební komise vyčká na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, zda bude nutné opravit vyhlášení výsledku sněmovních voleb ve Sbírce zákonů. Soudem požadovanou volební dokumentaci nebude moci předat, protože ji nemá. Příslušné materiály ze středočeských volebních okrsků, kde se soud rozhodl přepočítat preferenční hlasy pro kandidáty ODS, byly předány pověřeným obecním úřadům, uvedla na dotaz ČTK Klára Pěknicová z ministerstva vnitra.

Středočeský krajský úřad podle ní již začal shromažďovat požadovanou volební dokumentaci od pověřených obecních úřadů a „součinnost Státní volební komise nepožaduje“. Pěknicová připomenula, že podle zákona musí být zápisy o průběhu a výsledku hlasování z volebních okrsků protokolárně předány do úschovy příslušnému pověřenému obecnímu úřadu nejpozději do deseti dnů od ukončení jejich zpracování.

Nejvyšší správní soud rozhodl přepočítat preferenční hlasy pro kandidáty ODS zhruba v polovině Středočeského kraje. Důvodem jsou pochybnosti o správnosti započtení preferenčních kroužků. Přepočet může změnit to, kteří ze čtyř kandidátů ODS ve středních Čechách získali poslanecký mandát. Na početní rozdělení sil ve Sněmovně ale přepočet nebude mít vliv.

„Prvotně musí Nejvyšší správní soud rozhodnout o podaném návrhu na neplatnost volby kandidátů. Z rozhodnutí teprve vyplyne, zda bude nutné opravit zápis o výsledku voleb v dotčených volebních okrscích a zda by uvedené mělo dopad na sdělení Státní volební komise o vyhlášení a uveřejnění celkových výsledků voleb do Poslanecké sněmovny,“ sdělila Pěknicová.

Oficiální výsledky ve Sbírce zákonů na 27 stranách obsahují nejen informace o počtu voličů a o počtu platných hlasů, které dostaly volební strany celkem a v každém kraji, v němž kandidovaly. Jejich součástí je také seznam nových poslanců a jejich náhradníků podle stran a v pořadí podle počtu preferenčních hlasů.

Středočeskými poslanci ODS byly podle těchto výsledků zvoleni Jan Skopeček, Petr Bendl, Veronika Vrecionová a Vojtěch Munzar. Přepočet by mohl pomoci Martinu Kupkovi, který kandidoval z 31. pozice a získal podle výsledků 4168 přednostních hlasů. Stačila by mu zhruba stovka hlasů navíc, aby některého ze čtyř kolegů z čela kandidátky vystřídal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner