Šedesátému výročí protikomunistického povstání v Maďarsku, které si vyžádalo až 6000 mrtvých, byla v neděli v zemi věnována série vzpomínkových akcí. Státní ceremoniál se uskutečnil před budovou parlamentu v Budapešti a zúčastnili se ho mimo jiné premiér Viktor Orbán a polský prezident Andrzej Duda. Na místě demonstrovali stoupenci maďarské opozice, kteří se pokusili narušit zejména Orbánův projev hlasitým pískotem z píšťalek.

Viditelně napjatý Orbán na Kossuthově náměstí, kde byly přítomny početné policejní jednotky, obvinil demonstranty zmobilizované malou opoziční stranou Spolu (Együtt), že zosobňují návrat komunismu v sovětském stylu, který už „naštěstí šel k čertu“. Demonstranty se pokusili fyzicky napadnout Orbánovi stoupenci, ale policie potyčkám zabránila.

Předseda Együttu Péter Juhász, jehož hnutí úspěšně vyzývalo také k bojkotu nedávného protiimigračního referenda, se Orbánovi revanšoval prohlášením, že v němž ho označil za „přesného představitele toho, proti čemu Maďaři v roce 1956 povstali“.

Maďarská vláda k 60. výročí vytvořila zvláštní vzpomínkový výbor a vyhlásila letošek rokem maďarské svobody. Vlastní akce k výročí zahájení povstání 23. října 1956 a uctění jeho obětí uspořádaly i jednotlivé politické strany. Někteří politici využili obřadů k výpadům na své rivaly.

Předseda opoziční Maďarské socialistické strany Gyula Molnár vyzdvihl osobnost tehdejšího premiéra Imreho Nagye a obvinil vládní pravici, že jeho úlohu neuznává. V projevu na shromáždění řekl, že „pokroková levice“ pohlíží na tehdejšího komunistického premiéra jako na svého největšího hrdinu. Nagy měl podle něj odvahu vést zemi ke svobodě a demokracii.

Nagy je pro mnohé symbolem pokusu o demokratizaci komunistického režimu v Maďarsku. Jeho snaha však záhy skončila tvrdým sovětským zásahem, po kterém byl Nagy postaven před soud a popraven. Rehabilitován byl teprve v roce 1989.

Předseda opoziční strany Demokratická koalice Ferenc Gyurcsány, bývalý předseda socialistické vlády, prohlásil, že současný premiér Orbán se zásadně liší od Nagyho. Orbán podle něj „pustoší svobodu a demokracii“ v zemi a ve srovnání s někdejším premiérem je šéfem „kontrarevoluce“.

Maďaři před 60 lety povstali, aby se pokusili svrhnout komunistický režim a vymanit zemi ze sovětského sevření. Revoltu 4. listopadu téhož roku potlačily sovětské tanky. Zahynulo podle odhadů až 6000 lidí. V dalších týdnech pak bylo popraveno nejméně 225 lidí a zhruba 20.000 putovalo za mříže.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner