Maďarský premiér Viktor Orbán v tradičním poselství o stavu země hovořil o roli Maďarska jakožto bašty proti migraci. Zároveň podle agentury MTI varoval před nebezpečím přicházejícím ze západních zemí. Zdrojem tohoto nebezpečí jsou podle něj politici v Berlíně, Paříži a Bruselu, protože tlačí Maďarsko k přijetí politiky, která z jejich zemí učinila imigrantské státy a otevřela dveře k ústupu křesťanství a k šíření islámu.

„Domníváme se, že křesťanství je poslední nadějí Evropy,“ prohlásil Orbán. V souvislosti s migrací pochválil „příkladný“ výkon maďarských policejních sil i hraniční plot, který podle něj úspěšně chrání jižní hranici země.

Maďarsko v dubnu čekají parlamentní volby. Orbán dnes uvedl, že jeho strana Fidesz se od ostatních politických stran liší svou láskou k Maďarsku. „Vášnivě milujeme Maďarsko a udělali bychom pro něj cokoliv,“ prohlásil. Maďarské opoziční strany se podle něj nacházejí v žalostném stavu. „Maďarsko si zaslouží něco lepšího,“ uvedl.

Orbán stojí v čele maďarské vlády od roku 2010. Uplynulých osm let podle něj přineslo Maďarsku úspěch. „Možná jsme se dostali dál, než jsme očekávali,“ citovala premiéra agentura MTI.

Maďarský premiér rovněž připomněl, že jeho vláda slíbila vytvořit během deseti let milion pracovních míst. Upozornil, že zatím vzniklo 736.000 nových pracovních příležitostí.

Viktor Orbán si v zemi stále udržuje vysokou popularitu, přestože mu odpůrci neustále vyčítají autoritářské tendence a uchvácení hlavních institucí a médií v zemi. Kvůli těmto skutečnostem i kvůli odmítání migračních kvót je maďarský premiér terčem kritiky i ze zahraničí, zejména od Evropské komise.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner