Maďarský premiér Viktor Orbán dnes znovu odmítl kvóty pro přerozdělování migrantů a dal najevo, že tento postoj nehodlá měnit ani na pondělním summitu EU-Turecko, věnovaném migrační krizi. Řekl to na tiskové konferenci, která se konala v Budapešti po jeho setkání s bavorským premiérem Horstem Seehoferem.

„Nebudeme akceptovat žádnou dohodu, která bude předpokládat přepravu migrantů z Turecka do Maďarska,“ prohlásil Orbán, který je jedním z nejhlasitějších kritiků postoje německé kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi a jí prosazovanému přerozdělování uprchlíků mezi členy EU. „Jsme přesvědčeni, že bychom měli být schopni neprodyšně utěsnit hranice,“ dodal podle agentury DPA.

Podle maďarské agentury MTI také řekl, že pro Brusel je důležité dosáhnout s Tureckem dohody týkající se migrační krize. Tato dohoda by ale neměla „zbavovat“ Maďarsko povinnosti bránit své hranice „vlastním úsilím“.

Seehofer na druhé straně, ač v Německu patří k hlavním kritikům migrační politiky kancléřky, podpořil stanovisko Merkelové prosazující rozdělení zátěže migrační krize mezi evropské státy. Řešení lze podle něj nalézt jen „při evropské solidaritě“.

Řekl rovněž, že je nezbytné množství přicházejících migrantů postupně snižovat. „Úspěch… zahrnuje snižovat během delšího období počet migrantů přicházejících do Evropy,“ poznamenal podle agentury Reuters.

Předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), která je koaličním partnerem Křesťanskodemokratické unie (CDU) Merkelové, mimo jiné též uvedl, že země, které chrání vnější hranice Evropy, by neměly být ponechány samotné. Zjevně se tak postavil za Orbánův tvrdý postup vůči migraci, který zahrnuje přísnější kontrolu na hranicích, včetně plotů.

Předseda maďarské vlády podle MTI také Seehoferovi při tiskové konferenci poděkoval za „bavorské porozumění bez předsudků, pokud jde o potíže Maďarska během migrační krize“.

Nicméně také prohlásil, že se se Seehoferem v Budapešti nesešli „proti Angele Merkelové“. „Nesešli jsme se tu s cílem oslabit německou vládu,“ prohlásil a dodal, že zájmem Maďarska je silná německá vláda a silný německý kancléř.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner