Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v projevu před desítkami tisíc stoupenců slíbil svobodu a nezávislost maďarského státu. Jeho přívrženci se shromáždili před parlamentem v Budapešti. Akce se zúčastnily i tisíce příznivců polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), uvedla agentura Reuters.

„Chceme vyhrát nejen volby, ale i naši budoucnost,“ uvedl podle agentury MTI premiér. Šéf maďarské vlády je přesvědčen, že Maďarsko čelí tlaku zahraniční sil, které mají v zemi své přívržence.

„Očekávají, že během několika desítek let předáme naši zemi cizincům, kteří nemluví naším jazykem, nerespektují naši kulturu, naše zákony, ani způsob našeho života,“ řekl Orbán.

Demonstranti dnes na podporu maďarské vládní strany prošli ulicemi Budapešti během takzvaného pochodu míru. Mnozí nesli transparenty s nápisy jako „Maďarsko proti Evropě“ a „Stojíme za tebou, Viktore“. Účastníky z maďarského venkova dopravili organizátoři na dnešní demonstraci autobusy i loděmi. Pochod se konal u příležitosti výročí začátku revoluce v roce 1848.

„Dnes, stejně jako několikrát v naší historii, musíme bojovat za naši nezávislost, za náš národ, aby Maďarsko zůstalo maďarskou zemí a nestalo se multikulturním státem,“ uvedlo v prohlášení Fórum občanského sdružení (COF). To je nevládní organizace blízká Orbánovu kabinetu a demonstraci i pořádalo.

Účastníci pochodu v centru metropole také vzdali hold hrdinům revoluce z roku 1848. Šéf COF László Csizmadia přitom uvedl, že Maďaři a Poláci bojovali za svobodu bok po boku, než společně v letech 1989 a 1990 zcela odstranili „sovětské kolonizátory“. Obě země se podle něj musejí bránit proti „bruselské byrokracii a ultraliberální ideologii“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner