Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Bruselu obhajoval přístup své země k řešení nynější migrační krize. Budapešť se podle něj jen snaží plnit nyní platná evropská pravidla a za tuto svou snahu by neměla být kritizována. Jednoznačně ale také na společné tiskové konferenci s šéfem europarlamentu Martinem Schulzem krizi označil ne za evropský, ale především za německý problém.

Všichni uprchlíci chtějí do Německa, Maďaři se bojí

„My Maďaři se bojíme, lidé v Evropě se bojí, protože vidíme, že evropští lídři, včetně premiérů, nejsou schopni kontrolovat situaci,“ prohlásil Orbán. Maďarsko v současné době složitě řeší situaci, kdy se přes jeho území desetitisíce lidí snaží dostat především právě do Německa.

„Není to evropský problém. Je to německý problém. Nikdo nechce zůstat v Maďarsku, na Slovensku, v Polsku nebo Estonsku. Všichni uprchlíci se chtějí dostat do Německa,“ prohlásil před novináři maďarský premiér.
Jeho slova tak byla v jasném kontrastu s vyjádřeními šéfa europarlamentu Schulze, podle kterého by také Maďarsko bylo v lepší situaci, kdyby přispělo k nalezení a prosazení celoevropského řešení krize.

Premiér vyzývá běžence, aby zůstali v Turecku

Orbán upozornil, že už Turecko nebo Srbsko jsou pro uprchlíky z Blízkého východu bezpečné země. EU by proto – i z morálních důvodů – podle něj neměla vzbuzovat falešné naděje a dávat najevo připravenost přijmout úplně každého.
„Prosím, nejezděte. Proč musíte cestovat z Turecka do Evropy? Turecko je bezpečné, zůstaňte tam. Přijet je riziko a nemůžeme zaručit, že vás skutečně přijmeme,“ vzkázal z Bruselu maďarský premiér.

Pravidla jsou jasná, musíme kontrolovat hranice

Podle Orbána jsou evropská pravidla týkající se ochrany hranic, jako je schengenský kodex či dublinská dohoda, velmi jasná. „Jednoznačně říkají, že kontrola hranice je odpovědností a věcí těch zemí, které jsou na vnějších hranicích schengenské zóny. Maďarsko takovou zemí je,“ upozornil premiér země, která na hranici se sousedním Srbskem kvůli migrantům postavila bariéru z ostnatého drátu.

Od 15. září také podle něj začnou platit Budapeští nedávno přijatá nová pravidla, která prý vytvoří „novou situaci“. Postupně by se tak prý mělo podařit situaci zvládnout. Orbán dodal, že Maďarsko nemůže opustit nikdo, kdo nebyl řádným způsobem úřady registrován tak, jak na tom údajně trvá například německá kancléřka Angela Merkelová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner