Bangui 6. května (ČTK) – Čtyři mezinárodní organizace ukončily svou humanitární činnost ve Středoafrické republice, protože na jejich pracovníky útočily ozbrojené skupiny. S odkazem na prohlášení OSN o tom informovala agentura Reuters.

Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN uvedl (OCHA), že humanitární pracovníci v regionu Ouham, který leží na západě Středoafrické republiky, se od března stali terčem útoků ozbrojenců již šestnáctkrát.

Organizace, kterých se ukončení činnosti týká jsou: Solidarités International, Intersos, DanChurchAid a Person in Need Relief Mission (PNRM).

Mluvčí OCHA Jens Laerkeuvedl uvedl, že Středoafrická republika patří mezi nejnebezpečnější země pro humanitární pracovníky, a dodal, že násilí proti nim v poslední době zesílilo. Ačkoliv je podle něj ukončení humanitární činnosti těchto čtyř organizací dočasné, bude mít bezpochyby vliv na životy místních obyvatel.

Násilí ve Středoafrické republice vypuklo poté, co muslimská povstalecká skupina Séléka dobyla metropoli Bangui v roce 2013 a přinutila někdejšího prezidenta Françoise Bozizého uprchnout. V reakci na násilí páchané touto skupinou krátce na to vznikly křesťanské milice a boje eskalovaly. Na přelomu roku 2015 a 2016 se v zemi nakonec uskutečnily úspěšné prezidentské volby. Násilí v částech Středoafrické republiky však pokračuje.

Asi 425.000 osob bylo podle OCHA kvůli nepokojům v oblasti nuceno opustit své domovy, dalších 465.000 lidí uprchlo do sousedních zemí a více než dva miliony lidí, což je asi polovina populace, potřebují humanitární pomoc.

V ohrožení života je kvůli nedostatku finančních prostředků na humanitární pomoc podle Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) asi milion dětí – 40 procent z nich trpí podvýživou, každé sedmé dítě zemře před dovršením pěti let a třetina dětí nezíská vzdělání.

V současné chvíli je k dispozici na pomoc Středoafrické republice podle OSN pouhých 12 procent z potřebných 400 milionů dolarů (9,77 miliard Kč) pro letošní rok.

„Nesmíme dopustit, aby se situace ve Středoafrické republice stala zapomenutou krizí,“ uvedla v prohlášení Christine Muhigana z UNICEF.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner