Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), Rada Evropy a úřad pro lidská práva Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dnes vyzvaly Maďarsko k ukončení politiky údajně podporující „xenofobii“ vůči uprchlíkům a přistěhovalcům.

Tyto tři organizace ve společném prohlášení vyzvaly Maďarsko, aby ustoupilo také od propagace netolerance a strachu. Nabádaly naopak maďarskou vládu k tomu, aby přijala „pravého ducha lidskosti tím, že by pomáhala těm, kteří byli nuceni opustit svou zemi proti své vůli a v současné době hledají bezpečí v Evropě“.

Podle UNHCR, Rady Evropy a Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva OBSE maďarská vláda zahájila v prosinci kampaň otevřeně spojující ty, kteří prchají před válkou a konflikty, se „zločinci, vetřelci a teroristy“. Podle těchto organizací nejde navíc o první takto rozsáhlou akci.

Maďarsko by podle nich mělo přispět ke společnému úsilí o ubytování stovek tisíc uprchlíků a migrantů přijíždějících do Evropy, zejména na útěku před válkou v Sýrii.

Maďarsko postavilo už v létě plot z ostnatého drátu na hranici se Srbskem a Chorvatskem kvůli přílivu běženců a brání se plánu na přerozdělení 160.000 uprchlíků z rozhodnutí EU.

Útěk Syřanů, ale také Iráčanů do Evropy způsobil velkou krizi v regionu a nejvážnější migrační krizi, kterou Evropa zažila od konce druhé světové války. Za jediný rok připlul na starý kontinent skoro milion běženců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner