San José 29. srpna (ČTK) – Venezuelský prezident Nicolás Maduro, jehož opozice i řada zemí viní z diktátorského způsobu vládnutí, podle bývalé venezuelské prokurátorky Luisy Ortegové zpronevěřil osm až deset milionů dolarů (až 220 milionů korun) ze státní pokladny. Ortegová k této kauze předala v pondělí údajné důkazy Meziamerickému soudu pro lidská práva, který sídlí v Kostarice. V San José také Ortegová prohlásila, že se ji venezuelský režim snažil zavraždit.

„V případu (brazilské firmy) Odebrecht figuruje mnoho zkorumpovaných venezuelských funkcionářů. Jen prezident Nicolás Maduro vyvedl ze státní pokladny osm až deset milionů dolarů, které převedl na jistou firmu,“ uvedla v kostarické metropoli Ortegová. Stavební společnost Odebrecht figuruje v centru obřího korupčního skandálu v Brazílii kolem přidělování státních zakázek a loni vyšlo najevo, že uplácela i vysoké politiky v nejméně 12 zemích Latinské Ameriky.

Už minulý týden Ortegová v Brazílii na schůzce generálních prokurátorů obvinila více členů Madurovy vlády z korupce. V Brazílii konkrétně uvedla, že má důkazy, že místopředseda vládní socialistické strany Diosdado Cabello dostal od firmy Odebrecht jako úplatek sto milionů dolarů (asi 2,2 miliardy korun).

Ortegová a její manžel, poslanec Germán Ferrer, tento měsíc utekli do Kolumbie, protože jim ve Venezuele hrozilo zatčení. V Kostarice Ortegová v pondělí uvedla, že Madurův režim na ni a jejího manžela dokonce poslal nájemné vrahy.

„Země s tolika přírodními zdroji jako Venezuela a její obyvatelé jedí z popelnic,“ uvedla v ne tak velké nadsázce Ortegová. Venezuela, která má největší prokázané zásoby ropy na světě, se už několik let potýká s hlubokou ekonomickou krizí. Lidem se nedostává základních potravin ani léků. Opozice i mnozí ekonomové viní z krize socialistickou politiku současné vlády, což je jeden z důvodů, proč lidé od dubna téměř každodenně protestují v ulicích.

Ortegová stejně jako v posledních měsících i v Kostarice kritizovala venezuelskou vládu za brutální potlačování demonstrací i za nedemokratické a neústavní chování. Řekla mimo jiné, že ví o 37 soudních příkazech k propuštění politických vězňů, které nebyly vykonány. Kritici vlády tak zůstali za mřížemi podle Ortegové na příkaz vlády, respektive nejvyššího soudu, který je vládě nakloněn.

Bývalá generální prokurátorka, kterou z funkce režim sesadil začátkem srpna, také hovořila o praktikách bezpečnostních složek. Podle ní vyzbrojují civilisty, aby potlačovali demonstrace, při nichž už zemřelo přes 130 lidí. Řada z nich právě kulkou těchto takzvaných colectivos.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner