Společný tanec, ke kterému se může připojit kdokoli na mnoha místech republiky, oslaví dnes Mezinárodní den tance. Choreografii pro společné vystoupení, takzvaný flashmob, si mohou zájemci dopředu nacvičit podle instruktážního videa na webu ke dni tance. V Praze se začne tančit v 16:00 na náměstí Václava Havla u Národního divadla. Tančit se bude na píseň skupiny Mydy Rabycad Just Dance.

Choreografii na ni připravil Jan Kodet, baletní mistr a choreograf Národního divadla, který na ní pracoval společně se sólistou baletu ND Mathiasem Deneux.

Přestože tvůrci choreografie jsou české baletní špičky, nikdo se podle organizátorů nemusí obávat, pokud neovládá baletní figury, choreografie je připravena tak, aby ji zvládl zatančit kdokoliv.

Mezinárodní den tance připomíná od roku 1982 den narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727 až 1810). Letos uplyne od jeho narození 290 let. Den má poukázat na univerzálnost tance, který díky společnému jazyku dokáže překlenout politické, kulturní a etnické bariéry a spojit lidi. Francouz Noverre byl tanečník, baletní mistr, pedagog i teoretik tance, považuje se za nejvýznamnějšího baletního reformátora období klasicismu. Svými názory ovlivnil i umělce 20. století.

Koordinátorem oslav v ČR je Vize tance, národní iniciativa pro rozvoj současného tance, pohybového divadla a interdisciplinárních umění.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner