Soul 24. dubna – Osmi severokorejským uprchlíkům, kteří byli zadrženi v polovině března v Číně, hrozí, že budou posláni zpět do své vlasti. Podle agentury Reuters to dnes sdělila mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW). Podle ní běžence může v případě návratu do KLDR čekat mučení, případně i smrt.

Organizace Human Rights Watch uvedla, že skupina severokorejských uprchlíků byla pravděpodobně zatčena minulý měsíc při náhodné silniční kontrole ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny.

„Mnoho Severokorejců podalo v minulosti svědectví o tom, že vláda Kim Čong-una pronásleduje ty, kteří jsou po nelegálním opuštění země donuceni k návratu. Uprchlíci jsou podrobováni mučení, sexuálnímu násilí, nucené práci a některé čeká i horší osud,“ prohlásil dnes v Soulu šéf asijské pobočky HRW Phil Robertson. Ten současně vyzval Čínu, aby Severokorejce nedeportovala.

Od konce korejské války v roce 1953 uprchlo z komunistické KLDR téměř 30.000 obyvatel, většina z nich před politickým útlakem a před hladem. Do ciziny se dostávají hlavně přes prostupnou hranici s Čínou a pak se snaží cestovat zpravidla do Jižní Koreje. Severní Korea žádá, aby všechny státy její uprchlíky vracely zpět.

Čína, která je nejbližším politickým i obchodním spojencem Severní Koreje, neuznává severokorejské uprchlíky jako žadatele o azyl z politických důvodů, ale vnímá je jako ekonomické migranty a může je repatriovat.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang na dnešní tiskové konferenci na dotaz novinářů ohledně zmíněných osmi uprchlíků z KLDR odpověděl, že o této záležitosti žádné zprávy nemá. „Je ale známo, že někteří severokorejští občané z ekonomických důvodů překračují ilegálně čínskou hranici, čímž porušují čínské zákony,“ dodal.

Křesťanský duchovní, který pomáhá severokorejským uprchlíkům v Číně, řekl, že mu skupina poslala videonahrávku, v níž žádá amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga o pomoc. Na videu jsou běženci zachyceni, jak čekají v autě před čínskou policejní stanicí.

„Prezidente Trumpe a prezidente Číny, prosím, zachraňte nás. Pokud se vrátíme do KLDR, bude to naše smrt,“ říká na nahrávce žena, jejíž obličej je z bezpečnostních důvodů rozmazaný. Žena sedící vedle ní má sepjaté ruce a rovněž prosí o pomoc.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner