Ženeva 15. července (ČTK) – Osmé kolo jednání o politickém řešení syrského konfliktu plánuje zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura na září, uskutečnit se má opět v Ženevě. De Mistura to řekl krátce poté, co v pátek bez úspěchu skončilo sedmé kolo rozhovorů o Sýrii, jehož se účastnily delegace syrské opozice i syrské vlády. De Mistura podle agentury AP vyjádřil naději, že příště by už obě strany konečně mohly zasednout v jedné místnosti; doposud vláda a opozice spolu přímo nejednaly.

Od sedmého kola jednání zástupců vlády Bašára Asada a opozice se žádný zásadní průlom nečekal. De Mistura prohlásil, že „nedošlo k průlomu ani ke zhroucení rozhovorů“. Ocenil minimálně fakt, že z jednání „nikdo neodešel“. Pokrok podle něj znamená také fakt, že díky mezinárodní diplomacii se podařilo dosáhnout dočasného příměří v částech jižní Sýrie. Poslední klid zbraní, tentokrát ve třech provinciích na jihozápadě Sýrie, dohodli minulý týden na summitu skupiny G20 za podpory Jordánska prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin.

K plánovanému zářijovému kolu rozhovorů de Mistura poznamenal: „Uvidíme, zda do té doby nenastane příhodný okamžik, aby všechny strany konečně zasedly stejné místnosti a začaly spolu hovořit o podstatě věci.“ Zatím jednali vždy reprezentanti vlády a opozice s de Misturou a jeho týmem odděleně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner