Bývalá ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová (levicová Demokratická strana) odmítala zařadit teroristy z Boko Haram na seznam teroristických organizací, protože se podle ní jedná o skupinu pouze regionálního významu. Boko Haram je přitom v poslední době nejnebezpečnější teroristickou organizací z hlediska počtu obětí, spolupracuje s Islámským státem a devastuje Nigérii.

Až 400.00 dětí ve státech Borno, Adamawa a Yobe na severovýchodě Nigérie hrozí hladomor, jak varovala OSN. 75.000 z nich by mohlo kvůli hladu zemřít během několika příštích měsíců. Oblast již několik let sužují krvavé střety právě s organizací Boko Haram.

Nigerijské armádě a jejím spojencům se v posledních měsících podařilo radikály z některých oblastí vytlačit. Dostali se tak do míst dlouho nedostupných a objevili tam desítky tisíc hladovějících a obrovské množství rodin, které kvůli bojům pohřešují své blízké, popsala televizní stanice Al-Džazíra.

Například Fati Adamuová neviděla tři ze svých šesti dětí a manžela od chvíle, kdy bojovníci Boko Haram zaútočili na její rodné město na severovýchodě země. Již dva roky žije spolu s dalšími tisícovkami uprchlíků v táboře Bakassi ve městě Maiduguri. „Nevím, jestli jsou mrtví, či živí,“ uvedla pětatřicetiletá žena o své rodině.

Sunnitští fundamentalisté z Boko Haram terorizují už sedm let severovýchod Nigérie i příhraniční oblasti sousedních států, kde chtějí vytvořit náboženský stát založený na přísném islámském právu šaría. Konflikt si již vyžádal na 20.000 obětí a 2,6 milionu lidí kvůli němu uteklo ze svých domovů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner