Polovina obyvatel Středoafrické republiky podle OSN potřebuje humanitární pomoc. Nepokoje tam od loňského září vyhnaly z domovů více než 400.000 osob. Na pomoc zemi je ovšem k dispozici jen pět procent ze 400 milionů dolarů (deseti miliard Kč) potřebných pro letošní rok. Lidé v SAR proto dostávají pouze poloviční příděly jídla, informovala s odvoláním na čtvrteční prohlášení Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) agentura AP.

Šéf OCHA Stephen O’Brien spolu s dalšími představiteli OSN před týdnem oznámil, že svět čelí největší humanitární krizi od roku 1945. Mezi nejvíc postižené oblasti patří řada afrických států a Jemen.

V důsledku nedostatku peněz řada humanitárních organizací zvažuje, zda v Středoafrické republice zůstat. Tyto organizace například spravují 56 procent klinik v zemi.

Násilí v částech SAR panuje od roku 2013, kdy spolu začali bojovat křesťané a muslimové. V zemi se loni konaly demokratické volby, vláda však nad mnohými odlehlými oblastmi stále nemá kontrolu.

Podobně jako SAR čelí humanitární krizi Keňa, Etiopie, Jižní Súdán, Somálsko, Nigérie a Jemen.

V severní Keni podle OSN trpí v důsledku sucha více než 357.000 dětí, těhotných žen a čerstvých matek podvýživou. Na pomoc těmto lidem je podle světové organizace zapotřebí 166 milionů dolarů (asi čtyř miliard korun).

Podobně je na tom Etiopie, kde se více než pěti milionům lidí kvůli nedostatku peněz nedostává humanitární pomoc v podobě potravin, vody a zdravotní péče.

V Jižním Súdánu, který se od roku 2013 potýká s občanskou válkou, potřebuje potravinovou pomoc 40 procent, neboli pět milionů obyvatel. Až 100.000 osobám hrozí hladomor.

Ze Somálska začínají přicházet informace o obětech hladomoru. V jedné oblasti na něj zemřelo za 48 hodin 100 lidí. Hlad v Somálsku způsobila sucha a s nimi spojená nedostatečná úroda a vysoká úmrtnost chovných zvířat. Vleklý konflikt mezi islamistickými milicemi Šabáb a křehkou vládou v Mogadišu situaci zhoršuje.

Vůbec za nejhorší krizi na africkém kontinentě OSN považuje situaci na severovýchodě Nigérie. Dosud se vědělo, že islamisté z Boko Haram pozabíjeli na 15.000 osob a přinutili dva miliony lidí odejít z domovů. Teď se ukazuje, že tisíce lidí v této části Nigérie zápasí s hladem a potřebují naléhavou pomoc.

V Jemenu podle zjištění OSN každých deset minut umírá jedno dítě na nemoci, jimž by se dalo předejít. Svět obletěly snímky mimořádně podvyživených dětí.

O’Brien uvedl, že k odvrácení této humanitární katastrofy je celkem zapotřebí 4,4 miliardy dolarů (111 miliard Kč). OSN se ale navzdory velkorysým slibům dárcovských zemí zatím podařilo získat jenom 90 milionů dolarů (téměř 2,3 miliardy Kč).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner