Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres přivítal dohodu o zřízení bezpečnostních zón v Sýrii, kterou ve čtvrtek podepsali zástupci Ruska, Turecka a Íránu. Prostřednictvím svého mluvčího však zdůraznil, že bude zásadní, zda se v praxi promítne do života Syřanů ve válkou sužované zemi.

„Klíčové bude, zda tato dohoda ve skutečnosti zlepší životy Syřanů,“ uvedl podle agentury AFP portugalský šéf mezinárodního společenství ve čtvrtečním prohlášení s tím, že uzavření dohody je „povzbudivé“.

Dokument stanovující podle tureckého vyjádření bezpečnostní zóny v celé severozápadní provincii Idlib a v částech provincií Halab, Latákíja a Homs podepsaly zmíněné tři země během jednání v Kazachstánu. Svůj podpis však nepřipojila syrská vláda ani opozice, které vadí plánovaný dohled Íránu na pořádek v zónách. Tam by měl platit zákaz používání jakéhokoli typu zbraní a probíhat distribuce humanitární pomoci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner