V syrském Halabu je kvůli bojům bez vody a elektřiny 1,5 milionu lidí. Oznámila to dnes OSN a vyzvala bojující strany k 48hodinovému příměří, které umožní zásobit město potravinami a léky. Přestávka v bojích má být využita také k opravě elektrické sítě a vodovodního řadu.

Dětský fond OSN (UNICEF) upozornil na riziko onemocnění dětí v nevyhovujících hygienických podmínkách.

K příměří vyzvali koordinátor humanitárních operací v Sýrii Yacoub El Hillo a koordinátor regionální pomoci Kevin Kennedy.

O Halab intenzivně bojují několik týdnů syrská armáda se spojenci na jedné straně a povstalecké skupiny na straně druhé. Východ města ovládají povstalci, západ armáda, která povstaleckou část dlouhodobě obléhá. Nově povstalecké skupiny prorazily armádní pozice na jihu města a obklíčily i západní část, takže ve městě mohou bez zásob podle OSN skončit až dva miliony lidí.

Agentura AFP s odvoláním na odborníky uvedla, že podle odhadů žije v obou částech města asi 1,5 milionu lidí, z nichž 1,2 milionu ve vládní části a 250.000 v povstalecké. V bojích padly desítky civilistů, byly poškozeny nemocnice a infrastruktura.

Vládní sdělovací prostředky hlásí, že i když se povstalci probojovali proražením fronty na jihu a získali tím přístup k posilám i zásobování ze západu Sýrie, armáda byla schopna otevřít náhradní zásobovací trasu pro obyvatele západních čtvrtí a už tudy projely kamiony se zbožím.

AFP informovala, že se tedy oběma stranám zatím daří zajistit potraviny pro lidi ve svých sektorech. Pro civilisty ale trasy nejsou bezpečné.

„OSN je připravena civilistům v Halabu pomoci. Potřebuje k tomu ale spolehlivé příměří nebo 48hodinové humanitární pauzy, které by měly být vyhlášeny každý týden. Pak se OSN dostane k těm, kdo to potřebují, a dopraví k nim potraviny a léky, jejichž zásoby jsou v Halabu velmi malé,“ sdělila OSN v prohlášení. Upozorila také na to, že využívání obléhání civilního obyvatelstva k vojenským cílům je válečný zločin.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner