Ostřelovač dnes v libyjské Syrtě zastřelil nizozemského novináře Jeroena Oerlemanse, který v oblasti doprovázel tým odstraňující miny. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nizozemská média. Syrta je poslední libyjskou baštou ozbrojenců z Islámského státu, z části města se radikály již podařilo vytlačit.

„Odpočívejte v pokoji. Vaše fotografie z libyjské Syrty a dalších míst zůstanou věčné,“ napsal na twitteru nizozemský velvyslanec v Libyi Eric Strating. Pětačtyřicetiletý novinář byl otcem tří malých dětí, v pondělí se měl vrátit domů.

Libye se propadla do chaosu po pádu režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího, kterého svrhla lidová revoluce na počátku roku 2011. Na základě jednání různých frakcí zprostředkovaných OSN vznikla na počátku roku vláda národní jednoty, která však stále nemá pod kontrolou celou zemi. Některé regiony jsou pod kontrolou různých ozbrojených milic včetně radikální organizace Islámský stát.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner