Organizace amerických států (OAS) vyzvala Venezuelu, aby zrušila prezidentské volby plánované na 22. dubna a uspořádala v jiném termínu volby „spravedlivé, svobodné a s mezinárodními pozorovateli“. Informoval o tom dnes venezuelský opoziční deník El Nacional. Prezidentské volby se tento týden rozhodla bojkotovat jako nedemokratické velká část opozice.

V rezoluci, pro niž hlasovalo 19 z 35 členských zemí OAS, se uvádí, že svolání předčasných prezidentských voleb ve Venezuele na duben „neumožňuje realizaci voleb demokratických a transparentních“. Dokument vládu této jihoamerické země vyzývá, aby uspořádala volby v jiném termínu a tak, aby se jich zúčastnily všechny politické strany. Text také apeluje na venezuelskou vládu, aby zajistila „nezávislost“ národní volební komise.

Stálý zástupce Venezuely při OSN Samuel Moncada rezoluci označil za „agresi“, jejímž „jediným cílem je lynčovat Venezuelu“. Dodal, že venezuelskou vládu dokument jen utvrdil v jejím rozhodnutí vystoupit z této organizace. Vystoupení má být účinné od dubna 2019.

Pro dnešní rezoluci, kterou schválila Stálá rada OAS, hlasovala mimo jiné Argentina, Brazílie, Kanada, Chile, Kolumbie, Mexiko či USA. Proti kromě Venezuely byly Bolívie, Surinam, Dominika a Svatý Vincenc a Grenadiny. Osm zemí se hlasování zdrželo.

Autoritářský režim venezuelského prezidenta Nicoláse Madura je domácí opozicí, řadou zemí Latinské Ameriky, Evropskou unií i Spojenými státy kritizován, že dlouhododě pronásleduje své politické odpůrce a klade administrativní překážky pro účast opozičních reprezentantů ve volbách. Těch prezidentských se například nesmí účastnit některé strany ani opoziční koalice jako celek. Někteří lídři opozice mají soudní zákaz ucházet se několik let o politické funkce.

Už několik předchozích voleb ve Venezuele provázely problémy. O manipulaci s výsledky při jedněch z nich loni hovořil i šéf firmy, která hlasování technologicky zajišťovala.

Obavy z vítězství prezidenta Madura vyjádřil dnes v Ženevě na setkání ve Středisku pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) šéf OAS Luis Almagro. „Nejhorší pro venezuelský lid by bylo, kdyby ho příštích šest let provázely represe a diktatura, hlad, nemoci a ztráta lidských práv,“ uvedl Almagro. Venezuela je několik let v hluboké ekonomické krizi a současná socialistická vláda už dva roky blokuje práci parlamentu, v němž má většinu opoziční koalice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner