Irácký premiér Hajdar Abádí dnes oficiálně oznámil vítězství nad teroristickou organizací Islámský stát (IS) ve strategicky důležitém městě Mosul na severu Iráku. Na twitteru to oznámilo tiskové oddělení jeho úřadu.

Abádí už v neděli přijel do Mosulu, aby tam poblahopřál k vítězství nad IS velitelům vládních jednotek. Boj o strategicky důležité město vedly od loňského podzimu. Město teroristé z někdejší prosaddámovské irácké al-Qaidy (dnešního Islámského státu) obsadili bez boje v roce 2014.

Vládní síly dnes ve druhém největším iráckém městě stále bojovaly proti posledním malým hnízdům islamistického odporu u řeky Tigris.

Už v neděli se očekávalo, že irácký premiér vítězství v bitvě o Mosul oficiálně oznámí v projevu k národu. Z toho ale sešlo, protože město ještě nebylo od islamistů zcela vyčištěno.

Během bojů o Mosul bylo podle OSN z města vyhnáno více než 900.000 lidí. Podle mezinárodních organizací v něm ale zůstávaly desetitisíce civilistů, pro něž by byl útěk příliš nebezpečný.

Podle koordinátorky OSN pro humanitární záležitosti v Iráku Lise Grandeové humanitární krize v Mosulu ještě nekončí. Z 54 městských částí je 15 silně a 23 středně poničeno. Hlavně v západní části města leží v rozvalinách celé čtvrti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner