Abdalláh Kurdí vyzval celý svět k větší vstřícnosti vůči Syřanům prchajícím z válkou sužované země. Fotografie těla jeho tříletého syna Ajlana v září obletěla svět a stala se symbolem dětských obětí současné migrační krize.

„Chtěl bych, aby celý svět otevřel dveře Syřanům,“ uvedl Kurdí. „Pokud někdo člověku zabouchne dveře před nosem, je to velmi, velmi těžké. Pokud se dveře otevřou, necítí se člověk už tak ponížený,“ řekl. „V této roční době bych vás chtěl požádat, abyste mysleli na bolest otců, matek a dětí, kteří touží po míru a bezpečí. Žádáme vás jen o trochu soucitu,“ dodal Kurdí v rozhovoru pro britskou televizní stanici Channel 4, který se bude vysílat na Boží hod vánoční.

Kurdího syn Ajlan se spolu se svým starším bratrem a matkou utopil na počátku září při pokusu překonat Egejské moře mezi tureckým pobřežím a řeckým ostrovem Kos. Fotografii jeho mrtvého těla vyplaveného na pobřeží otiskla přední evropská média na titulních stránkách.

Kurdího rodina se snažila dostat do Kanady, kde chtěla požádat o azyl. Otec rodiny Abdalláh Kurdí se ale po tragédii vrátil do rodného severosyrského Kobani, kde své blízké pohřbil. Krátce nato se začaly objevovat zprávy, že i on spolupracoval s pašeráky. Podle výpovědí tří Iráčanů, kteří se plavili na osudném člunu s ním, přímo Kurdí člun řídil. Kurdí, který nyní žije v severoiráckém Irbílu, to ale popírá.

Letos se přes moře do Evropy z Blízkého východu a severní Afriky dostal podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) už více než milion migrantů a uprchlíků. Téměř polovinu z nich tvoří právě běženci ze Sýrie, kde od roku 2011 zuří občanská válka. Chaosu v zemi využily k šíření teroru také islamistické skupiny, včetně organizace Islámský stát (IS) či fronty An-Nusra napojené na teroristickou síť al-Káida. Konflikt v Sýrii si vyžádal již více než 250.000 obětí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner