Ramalláh 16. listopadu (ČTK) – Dlouho očekávané otevření hraničního přechodu mezi Egyptem a palestinským Pásmem Gazy se odsouvá. Oznámil to ve středu poradce předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. Podle něj si odklad vyžádala Káhira, se kterou se nyní jedná o novém termínu otevření. Egypt hranici blokuje od roku 2007, kdy Gazu ovládlo radikální hnutí Hamás.

Káhira ještě ponechá přechod Rafáh uzavřený kvůli blíže neupřesněným „zvláštním okolnostem,“ uvedl poradce Azám Ahmad, kterého citovala agentura AP.

Otevření Rafáhu by přineslo úlevu dvěma miliónům obyvatel Pásma Gazy, kteří kvůli egyptské a izraelské blokádě nemohli volně cestovat. Na provoz na přechodu mají dohlížet evropští pozorovatelé.

V minulosti držel Egypt Rafáh uzavřen, jelikož viní Hamás z podpory islamistů na Sinajském poloostrově. Hamás toto podezření popírá.

Hamás vyhrál v roce 2006 volby na palestinských územích, ale vláda, v níž byl zastoupen, nezískala mezinárodní důvěru a rozpadla se. V bojích s umírněnějším Fatahem pak o rok později opanoval Pásmo Gazy. Abbásův Fatah si podržel vládu na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Letos v říjnu během rozhovorů v Egyptě dosáhly Hamás a Fatah dohody o politickém usmíření. V rámci ní Hamas předal kontrolu nad Pásmem Gazy včetně Rafáhu Abbásově kabinetu, který se těší uznání Západu. Jednání mezi Hamásem a Fatahem mají v Káhiře pokračovat 21. listopadu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner