Pákistán vyzval facebook a twitter, aby pomohly identifikovat Pákistánce, kteří sdílejí na těchto sociálních sítích rouhačské komentáře. Podle přísných pákistánských zákonů může být člověk, který uráží islám či proroka Mohameda, odsouzen k trestu smrti, připomněla agentura AP.

Pákistánský ministr vnitra Čaundrí Nisar Ali Chán uvedl, že se pákistánské velvyslanectví ve Washingtonu obrátilo na firmy provozující sociální sítě facebook a twitter, aby pomohly odhalit Pákistánce doma i v zahraničí, kteří v poslední době sdíleli materiál urážející islám.

Ministr prohlásil, že pákistánské úřady samy odhalily 11 lidí, které podezírají z rouhačství na sociálních sítích a které chtějí vyslechnout. V případě, že rouhačské materiály sdílejí Pákistánci žijící v cizině, bude Pákistán žádat jejich vydání, dodal.

Facebook uvedl, že všechny požadavky pákistánské vlády pečlivě prověřuje. Současně je ale připraven „chránit soukromí a práva uživatelů“.

Podle zpravodajského serveru BBC News pákistánské ministerstvo vnitra uvedlo, že facebook slíbil vyslat do Pákistánu tým svých lidí, aby tam řešil výhrady pákistánských úřadů k obsahu sdílenému na této sociální síti.

Obviněním z rouhačství je podle kritiků těžké se bránit, protože pákistánské zákony nedefinují, co všechno lze považovat za urážku islámu. Obvinění z rouhačství bývá přitom úřady zneužíváno jako prostředek k potlačování menšin a disentu, tvrdí kritici.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner