Zpráva o zvolení labouristy Sadiqa Khana prvním muslimským starostou Londýna se dostala na přední stránky všech velkých novin v Pákistánu. Vítězné tažení syna řidiče autobusu, původem z Pákistánu, oslavují Pákistánci i na sociálních sítích.

„Gratulujeme @SadiqKhanovi, že byl zvolen starostou Londýna,“ napsal například na svém twitterovém účtu Bilávál Bhutto, vůdce opoziční Pákistánské lidové strany a syn zavražděné expremiérky Bénazír Bhuttové. Khanovi popřál k vítězství i bývalý švagr jeho konzervativního rivala ze čtvrtečního souboje Zaka Goldsmitha, kriketová hvězda Imrán Chán.

Sadiq Khan se narodil v roce 1970 v Londýně, kam jeho rodiče emigrovali z Pákistánu krátce před jeho narozením. Vyrostl jako jedno z osmi dětí v sociálním bytě na chudém předměstí jižního Londýna. Vystudoval práva a poté pracoval jako advokát, mezi jeho případy byly mimo jiné rasová diskriminace či stížnosti na policejní postupy. V roce 2005 se stal poprvé poslancem britského parlamentu.

Pákistánci na sociálních přivítali zvolení Khana londýnským starostou s hrdostí, ale někteří se domnívali, že v konzervativním Pákistánu by takový výsledek nebyl pravděpodobný. Například sloupkařka Bína Šáhová tweetovala imaginární rozhovor Pákistánce s novinářem: „Pákistánec: Sadiq Khan vyhrál! Reportér: Takže byste hlasoval, aby se syn řidiče z etnické menšiny stal starostou Karáčí? Pákistánec: Zbláznil jste se?“.

Khan řekl novinářům řekl, že má příbuzné v přístavu Karáčí, kam jeho prarodiče emigrovali po rozdělení Indie a vytvoření Pákistánu v roce 1947. Další příbuzné má nový londýnský starosta ve Faisalábádu v Paňdžábu a v hlavním městě Islámábádu.

Právník Sadiq Khan – první muslimský starosta Londýna

■ Do voleb šel jako kandidát Labouristické strany. Od roku 2005 je poslancem britského parlamentu za londýnský obvod Tooting.

■ V letech 2008–2010 pracoval ve vládě Gordona Browna jako státní tajemník pro místní správu a později pro dopravu, byl druhým občanem pákistánského původu v britské vládě. V letech 2010–2015 byl stínovým ministrem spravedlnosti.

■ V letech 1994–2006 byl radním londýnského obvodu Wandsworth.

■ V jeho osobě Londýn získal prvního muslimského starostu v čase rostoucí islamofobie v Evropě. Khan se stal druhým muslimským starostou v Evropě – první byl v roce 2009 zvolen v Rotterdamu.

■ Narodil se 8. října 1970 v Londýně, jeho rodiče emigrovali z Pákistánu do Británie krátce před jeho narozením. Vyrostl jako jedno z osmi dětí na chudém předměstí Tooting na jihu Londýna. Vystudoval práva na Univerzitě severního Londýna, pracoval jako právník se zaměřením na lidská práva.

■ Sadiq Khan je ženatý, má dvě děti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner