Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás doufá, že nadcházející mírová konference o Blízkém východě, která se v polovině ledna uskuteční v Paříži, stanoví mechanismus, který povede k ukončení výstavby židovských osad na okupovaných palestinských územích. Abbás to uvedl ve svém prvním prohlášení od pátečního hlasování Rady bezpečnosti OSN, kde prošel návrh rezoluce požadující po Izraeli, aby s výstavbou přestal.

Palestinský vůdce na setkání se členy své strany Fatah v noci na dnešek prohlásil, že rezoluce „vydláždila cestu mezinárodní mírové konferenci“. Konference se uskuteční 15. ledna, zástupci Izraele se jí ale nezúčastní. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua by řešení mohla přinést pouze přímá jednání mezi Palestinci a židovským státem. Abbáse již k podobné schůzce vyzval, ten ji ale odmítá, dokud nebude ukončena právě výstavba osad.

Francie se opakovaně snaží obnovit skomírající mírový proces mezi Palestinou a Izraelem. Předběžnou konferenci uspořádala už v červnu. Zúčastnili se jí zástupci OSN, Evropské unie, Spojených států a velkých arabských zemí, představitelé Izraele a Palestiny ale nepřijeli.

Smyslem lednové konference na úrovni ministrů zahraničí má být zjistit, zda by obě strany konfliktu byly schopny obnovit mírová jednání.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner