Paříž 22. prosince (ČTK) – Palestinci nepřijmou žádný mírový plán předložený USA. V Paříži to dnes prohlásil palestinský vůdce Mahmúd Abbás. Vyjádřil se tak na tiskové konferenci po setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Abbás také v reakci na americké rozhodnutí uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele řekl, že Spojené státy kvůli tomuto kroku nemohou nadále působit jako zprostředkovatel blízkovýchodních mírových rozhovorů.

USA byly dosud hlavním prostředníkem snah vyřešit konflikt mezi Izraelci a Palestinci. Mírové rozhovory ale několik let stagnují. Minulé americké administrativy se držely názoru sdíleného většinou ostatních zemí, velvyslanectví měly v Tel Avivu a status Jeruzaléma nechávaly na výsledek mírových jednání. Trump tuto praxi opustil a dal příkaz k přesunu ambasády do Jeruzaléma.

„Spojené státy se samy (z jednání) vyloučily,“ řekl Abbás na tiskové konferenci.

Macron souhlasí s tím, že USA svým rozhodnutím oslabily své postavení v řešení izraelsko-palestinského konfliktu. „Američané se dostali na okraj a já se budu snažit neudělat totéž,“ řekl prezident. Zdůraznil, že Francie se nechystá uznat Palestinu jednostranně, protože Macron si nemyslí, že by to bylo účelné. Prezident také řekl, že Francie palestinský stát uzná „v pravou chvíli“ a ne pod tlakem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner