Palestinka se dnes pokusila najet autem na izraelské vojáky na okupovaném Západním břehu Jordánu. Vojáci na vůz vystřelili, zraněná žena byla odvezena do nemocnice, informoval izraelský deník The Jerusalem Post. Žádný z Izraelců nebyl zraněn.

Incident se stal u Halhúlu, který leží severně od Hebronu. Na stejném místě došlo k podobnému útoku již tento týden ve středu odpoledne, kdy palestinský řidič najel na Izraelce a dva zranil. Dvacetiletý příslušník izraelské pohraniční policie tehdy utrpěl vážná zranění hlavy a končetin a nadále v nemocnici bojuje o život.

Vlna násilností mezi Izraelci a Palestinci, která trvá už více než měsíc, se rozhořela kvůli posvátným místům na Chrámové hoře v Jeruzalémě. O život při ní dosud přišlo nejméně 76 Palestinců či izraelských Arabů. Většina z nich byli pachatelé útoků, při nichž zemřelo 11 Izraelců. Nejčastěji útočníci, z nichž někteří nedosáhli ani plnoletosti, používají nože, někteří z nich ale jako zbraň využívají právě i osobní automobily.

Izraelsko-palestinské vztahy poznamenává spor o status Chrámové hory, na které stojí dvě významné mešity, ale kde v minulosti býval také židovský chrám. V posledních měsících na místo začali chodit Židé ve větším počtu než v minulosti a Palestinci se obávají, že vláda Židům povolí se na hoře modlit, což dosud nesměli. Izraelská vláda nicméně popírá, že má v úmyslu dosavadní režim měnit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner