Palestinský prezident Mahmúd Abbás hodlá rozpustit palestinskou vládu národní jednoty, kterou loni vytvořil spolu s radikálním hnutím Hamás. Sám prezident to v úterý oznámil v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. Neupřesnil, kdy vláda padne, nicméně podle agentury AP je to záležitost několika dní.

Důvodem rozpuštění kabinetu je podle prezidenta fakt, že „Hamás blokuje výkon vládní moci v Gaze“. Vláda národní jednoty vznikla loni v červnu, ale panují v ní vleklé spory, zejména o postupu rekonstrukčních prací v Pásmu Gazy poškozeném ozbrojenými konflikty. Hamás obsadil Gazu v roce 2007 a konkurenční Fatah od těch dob vládne jen na Západním břehu Jordánu.

Radikálové z Hamásu dali najevo záměr opustit vládu už letos v lednu. Hamás tehdy požadoval ustavení mimořádného výboru, který bude Pásmo spravovat místo společné vlády. Po loňských padesátidenních bojích s Izraelem je Pásmo Gazy značně zničené a Hamás potřebuje k jeho obnově zahraniční pomoc.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner