Stav Palestince, který drží na protest proti svému věznění v Izraeli hladovku, je po 48 dnech kritický. Oznámil to dnes palestinský ministr pro vězeňství. Muž protestuje proti tomu, že byl uvězněn na půl roku v režimu administrativní vazby, která umožňuje Izraeli držet ho za mřížemi bez soudu.

Třiatřicetiletý novinář Muhammad Ahmad Sulajmán Kik hladovku drží 48 dní a byl přijat k monitorování do nemocnice v Izraeli. Jeho manželka řekla, že ho Izraelci podezírají z nabádání k násilí. „Jeho stav je kritický, jeho život je ohrožen,“ řekl ministr Ísá Karáka.

Novinář je ve vězení od listopadu. Pracoval pro saúdskoarabskou televizi Al-Madžd a také pro televizní kanály spojované s palestinským radiálním Hamasem. Za podporu Hamasu byl v Izraeli zatčen už několikrát v mládí. Podle Karáky muž zhubnul o 22 kilogramů, pohybovat se dokáže jenom na invalidním křesle a jednou už upadl do bezvědomí.

Podle palestinských zdrojů hladovku drží také další vězeň Abdalláh abú Džábir a Karáka řekl, že i jeho stav je kritický. Je to Jordánec, který prý přestal jíst začátkem listopadu. Chce dosáhnout propuštění a přinutit jordánskou vládu, aby se o jeho případ zajímala.

Administrativní vazba se používá v Izraeli u osob považovaných za nebezpečné. Umožňuje zadržovat lidi bez soudu po šest měsíců s možností prodloužení. Palestinci proti ní často protestují, a to i hladovkami. Tím však na sebe poutají pozornost veřejnosti a na jejich podporu se pořádají protesty, o což Izrael nestojí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner