Prezident Miloš Zeman se dnes zúčastní tradiční recepce, kterou pořádá ruské velvyslanectví při příležitosti výročí konce druhé světové války. Loni ani předloni se česká hlava státu recepce neúčastnila, letos by Zeman měl na ruském velvyslanectví přednést projev, ČTK to řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Loni byl český prezident v termínu oslav Dne vítězství v Moskvě, kde se konala na počest padlých velkolepá vojenská přehlídka. Té se Zeman nezúčastnil, přesto jeho cesta do Ruska vyvolala kritiku. Byl totiž jedním z mála evropských státníků, kteří pozvání na oslavy 70. výročí konce druhé světové války v Moskvě přijali.

Předloni Zemana na recepci zastoupil ředitel zahraničního odboru Hynek Kmoníček a kancléř Vratislav Mynář. Banketu se však zúčastnil například exprezident Václav Klaus nebo poslanci a členové ČSSD a KSČM. Řada pozvaných v roce 2014 na setkání nepřišla kvůli ruskému angažmá v krizi na Ukrajině.

Den vítězství se v Rusku slaví 9. května, tedy o den později než na Západě včetně Česka. Sovětská armáda nesla hlavní zátěž bojů proti nacistickému Německu a jeho spojencům a osvobodila většinu území Československa, kde padlo na 140.000 sovětských vojáků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner