Řím 27. února (ČTK) – Papež František hodlá v doprovodu arcibiskupa z Canterbury navštívit Jižní Súdán stižený občanskou válkou a hladomorem. Oznámil to během nedělní návštěvy anglikánského kostela v Římě s tím, že jej ke společné cestě loni vyzvali biskupové.

„Mí poradci a já zkoumáme možnosti cesty do Jižního Súdánu,“ řekl podle agentury Reuters František. Hodlá prý vyrazit společně s arcibiskupem Justinem Welbym, který je hlavou anglikánské církve. Ta je s 85 miliony věřících třetí nejpočetnější křesťanskou církví světa.

Podle nedávné zprávy OSN trpí více než 100.000 obyvatel dvou okresů Jižního Súdánu hladomorem, který v budoucnu může ohrozit miliony lidí.

Nejmladší stát světa je zmítán takřka od svého založení v roce 2011 etnickým násilím. V prosinci 2013 v zemi vypukla občanská válka. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici Salva Kiir a Riek Machar dohody o příměří, boje v Jižním Súdánu ale pokračují.

V důsledku násilností přišly o život desítky tisíc lidí a více než dva miliony lidí opustily své domovy.

Detaily své zvažované návštěvy papež nezveřejnil, podle zdrojů Reuters však chce do země na zřejmě jednodenní cestu vyrazit ještě letos. Welbyho úřad se k informacím nevyjádřil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner