Papež František dnes představí své úvahy o roli manželství a rodiny v moderním světě. Dokument, který podle webu České biskupské konference uzavře několikaletý proces věnovaný rodinám, bude dopoledne zveřejněn na tiskové konferenci ve Vatikánu. Podle webu Catholic News Service se dá očekávat, že bude mít možná až 200 stran.

Materiál nazvaný Amoris Laetitia (Radost lásky) je určen celé církvi. Rodina byla tématem dvou biskupských synod v letech 1914 a 1915, které se shodly mimo jiné na tom, že katolická církev by měla vstřícněji přistupovat k rozvedeným lidem, kteří uzavřou nová manželství. To je názor, který zastává i sám František. Podle listu The New York Times ale stále panují spory o to, zda by rozvedení katolíci měli dostávat svaté přijímání.

Papež v únoru v letadle během cesty z Mexika prohlásil, že dokument shrne závěry poslední synody týkající se rozbitých manželství, důležitosti programů předmanželské přípravy, výchovy a vzdělávání dětí a začlenění rozvedených katolíků, kteří pak uzavřeli civilní sňatek, do života církve.

Někteří konzervativci podle The New York Times tvrdí, že František by svými liberálními kroky mohl destabilizovat církev a rozložit katolickou doktrínu. Liberálové naopak doufají, že papež se bude v dokumentu přímo věnovat i takovým pro církev delikátním otázkám, jako je manželství mezi osobami stejného pohlaví nebo antikoncepce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner