Bogotá 7. září (ČTK) – Papež František ve středu dorazil na pětidenní návštěvu Kolumbie. Jejím hlavním cílem je pomoci k usmíření v zemi, kde minulý měsíc skončilo odzbrojování povstalců po půlstoletí konfliktu. Papež se v Kolumbii zdrží do neděle a navštíví tam několik měst. Dnes ho čeká setkání s prezidentem Juanem Manuelem Santosem, později odslouží mši v parku Simóna Bolívara v Bogotě.

Hlavu katolické církve Kolumbie přivítala poprvé po více než třiceti letech. Naposledy byl v Kolumbii, kde se ke katolické víře hlásí podle různých údajů 70 až 80 procent obyvatel, papež Jan Pavel II. v roce 1986 a před ním Pavel VI. v roce 1968.

František chce v Kolumbii především podpořit mírový proces mezi vládou a povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), která se nedávno přeměnila na politickou stranu. Tento týden oznámila vláda uzavření příměří i s druhou největší povstaleckou skupinou v zemi Vojskem národního osvobození (ELN). Řada Kolumbijců ale nesouhlasí se zapojením bývalých rebelů do politického života.

Na vojenském letišti u Bogoty Františka přivítal mimo jiné Emmanuel Rojas, který se narodil v roce 2004 v zajetí poté, co jeho matku – kolumbijskou političku Claru Rojasovou – unesli povstalci z FARC. Rojasová se do zajetí dostala spolu s tehdejší prezidentskou kandidátkou Ingrid Betancourtovou. Emmanuel Rojas papeži předal sochu holubice míru.

Úřady očekávají na akcích s papežem Františkem, který navštíví kromě Bogoty města Medellín, Villavicencio a Cartagena, asi 4,5 milionu lidí. Na bezpečnost hlavy katolické církve bude dohlížet přes 30.000 policistů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner