Rangún 27. listopadu (ČTK) – Papež František dnes přicestoval do Barmy. Jde o vůbec první návštěvu hlavy katolické církve v historii této země. Agentura Reuters poznamenala, že návštěva se koná v citlivé době, kdy Barma kvůli problematickému vztahu s muslimskou menšinou Rohingů čelí tvrdé mezinárodní kritice.

Z Říma František odletěl v neděli večer do největšího barmského města Rangúnu, kde přistál dnes krátce po poledni místního času (ráno SEČ). Papežův oficiální program začíná v úterý, kdy se v metropoli Neipyijtu setká s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij a prezidentem Tchin Ťjoem. Ve čtvrtek bude pokračovat v cestě do Bangladéše.

Papež zamířil do regionu, který se potýká s uprchlickou krizí, během níž od konce srpna uprchlo před násilím z barmského Arakanského státu do sousedního Bangladéše 620.000 příslušníků muslimského etnika Rohingů. Zatím není známo, do jaké míry se František chce věnovat přímo otázce Rohingů.

Spojené státy situaci v regionech obývaných Rohingy označily za etnické čistky, poznamenal Reuters. Organizace Amnesty International, která sleduje porušování lidských práv ve světě, zase uvedla, že barmští vojáci se vyháněním, mučením a znásilňováním Rohingů dopouštějí zločinů proti lidskosti. Barmská armáda obvinění odmítla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner