Vatikán/Řím 5. února (ČTK) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se dnes ve Vatikánu setká s papežem Františkem. Na první audienci turecké hlavy státu u nejvyššího představitele katolické církve od navázání diplomatických vztahů Ankary a Vatikánu v roce 1960 by se mělo hovořit mimo jiné o statusu Jeruzaléma. Následně se Erdogan sejde v Římě také s italským prezidentem a premiérem.

Erdogan o víkendu řekl, že s papežem Františkem, kterého označil za „číslo jedna“ mezi katolíky, se setká nejen jako prezident Turecka, ale také jako hlava předsednické země Organizace islámské spolupráce. Ta sdružuje téměř 60 zemí světa s převážně muslimských obyvatelstvem.

Hlavním tématem Erdoganova rozhovoru s papežem by měl být status Jeruzaléma, který americký prezident Donald Trump loni uznal za hlavní město Izraele. Ačkoli mezi Vatikánem a Ankarou v minulosti nepanovaly idylické vztahy, ohledně Jeruzaléma se papež a Erdogan loni shodli na nutnosti zachovat status quo.

Turecký prezident před odletem do Itálie uvedl, že šéf Bílého domu je ve svém rozhodnutí „osamocený“. Zdůraznil také, že Jeruzalém je důležitý hned pro několik světových náboženství. Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu: Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael anektoval v roce 1967 bez souhlasu mezinárodního společenství; izraelská vláda považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavního město židovského státu.

Papež František a turecký prezident by měli během dvacetiminutové audience jednat také o situaci v Sýrii, o migraci, islamofobii a rasismu. Poslední téma na program Erdogan zařadil údajně v souvislosti se sobotní střelbou bílého Itala v Maceratě na africké imigranty.

Kromě papeže bude Erdogan dnes jednat také s italským prezidentem Segiem Mattarellou a premiérem Paolem Gentilonim. Jeho návštěvu ve Vatikánu a Římě budou doprovázet přísná bezpečnostní opatření. V pohotovosti bude 3500 příslušníků bezpečnostních složek. V centru italské metropole budou sice zakázané demonstrace, kurdské organizace ale ohlásily hned několik protestů proti turecké ofenzivě v severosyrské oblasti Afrín, kde působí kurdské milice YPG.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner