Papež František se dnes v barmské metropoli Neipyijtu setká s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Hovořit by mohli o krizi kolem muslimské menšiny Rohingů, jenž se stala příčinou mezinárodní kritiky na adresu barmské vůdkyně. Hlava katolické církve by měl do metropole z největšího barmského města Rangúnu přicestovat dnes ráno (SEČ). Setkat se má kromě barmské vůdkyně i s prezidentem Tchin Ťjoem a dalšími politickými představiteli.

Do Barmy přicestoval František v pondělí a jde o vůbec první návštěvu hlavy katolické církve v historii této země. Ta se od konce srpna potýká s uprchlickou krizí, během níž před násilím uprchlo z barmského Arakanského státu do sousedního Bangladéše 620.000 příslušníků muslimského etnika Rohingů. Náplní papežovy cesty je tak především nabádat k usmíření.

Su Ťij čelí v současné době kvůli uprchlické krizi velkému mezinárodnímu tlaku. OSN označila tažení barmské armády za etnickou čistku, což však vláda odmítá. Nakolik se bude papež během setkání s barmskou vůdkyní věnovat přímo otázce Rohingů, se nyní s napětím očekává.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner