Vatikán 28. dubna (ČTK) – Papež František dnes zahájí dvoudenní návštěvu Egypta, necelý měsíc poté, co si teroristické útoky na dva koptské kostely vyžádaly životy 45 lidí. Papeže Františka do Egypta pozval prezident Abdal Fattáh Sísí a imám káhirské mešity Al-Azhar šajch Muhammad Ahmad Tájib. Sám papež na svém twitteru ve čtvrtek oznámil, že do Egypta přijede s poselstvím míru.

Koptové v Egyptě žijí od doby, kdy mu vládl Řím a patří tak k nejstarším křesťanským komunitám na Blízkém východě. Tvoří asi desetinu z více než 90 milionů obyvatel Egypta. Stěžují si však na pronásledování ze strany většinových muslimů a na nedostatečnou ochranu od státu.

Islámští radikálové kopty viní z podpory sesazení někdejšího islamistického prezidenta z nyní zakázaného Muslimského bratrstva Muhammada Mursího v roce 2013 a v posledních měsících zesílili útoky proti nim. Loni v prosinci přišlo při útoku islamistů na koptský klášter v Káhiře o život 28 osob. Začátkem letošního roku islámští radikálové na Sinajském poloostrově zavraždili řadu koptů a přinutili desítky rodin k útěku. O předvelikonoční Květné neděli si útoky sebevražedných atentátníků na dva kostely – v Tantě a Alexandrii- vyžádaly 45 životů. Následně byl v zemi vyhlášen tříměsíční výjimečný stav.

Počty křesťanů se na Blízkém východě snižují už desítky let. Války v Iráku a v Sýrii a vznik Islámského státu podle některých ohrožují samotnou budoucnost této náboženské menšiny v regionu.

Papež František v úterý řekl, že si přeje, aby jeho návštěva byla „útěchou a… povzbuzením pro všechny křesťany na Blízkém východě“. Rovněž prý chce zlepšit mezináboženský dialog s muslimy.

Očekává se, že papež přiletí do Káhiry okolo 14:00 SELČ. Na jeho programu jsou setkání s prezidentem Sísím, imámem káhirské mešity Al-Azhar a patriarchou koptské církve Tavadrosem II.. Hovořit bude i s představiteli vlády a zúčastní se mezinárodní mírové konference.

„Papež si je více než vědom, že Blízký východ může přijít o křesťany,“ řekla v rozvoru s agenturou Reuters ředitelka Centra pro náboženské svobody ve Washingtonu Nina Sheaová. „Jsou to společenství, jejichž historie sahá až do antiky. Nejsou výsledkem šíření náboženství ze Západu. Jsou unikátní a mizí,“ dodala.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner