Papež František dnes v Nairobi důrazně odsoudil radikalizaci mladých lidí, z nichž se stávají extremisté páchající neospravedlnitelné barbarské útoky ve jménu božím. Při setkání s představiteli různých církví na apoštolské nunciatuře (velvyslanectví Vatikánu) v keňské metropoli v této souvislosti vyzval muslimy, protestanty a katolíky, aby tomuto zlu čelili společně.

Dopoledne pak František sloužil mši v areálu nairobské univerzity, na niž se přes deštivé počasí sešlo několik stovek tisíc Keňanů. Mimo jiné při ní odsoudil arogantní chování mužů vůči ženám a vyzval k obraně hodnot tradiční rodiny.

František přiletěl do Keni ve středu, a zahájil tak svou cestu do tří afrických zemí. Další zastávkou bude Uganda, po níž bude následovat Středoafrická republika. Podle mluvčího Vatikánu Federica Lombardiho chce papež na „kontinent postižený problémy, konflikty, nenávistí a násilím“ přivézt „milosrdenství a lásku boží“.

„Naší společnou vírou je, že Bůh, jemuž se snažíme sloužit, je Bohem míru, jeho svaté jméno nesmí být nikdy zneužíváno k ospravedlňování nenávisti a násilí,“ prohlásil podle agentury AFP nejvyšší představitel katolické církve při ranním setkání s náboženskými činiteli na nunciatuře.

„Vím, jak živá je vaše vzpomínka, kterou zanechaly barbarské útoky v (nairobském nákupním středisku) Westgate Mall, na univerzitě v Garisse a v Mandeře,“ připomněl papež vražedné útoky spáchané somálským islamistickým hnutím Šabáb, které si vyžádaly desítky lidských životů.

„Příliš často se z mladých lidí stávají ve jménu Boha extremisté, aby rozsévali sváry a strach a ničili samu podstatu naší společnosti,“ řekl papež dva týdny po vražedných atentátech v Paříži, které spáchali mladí muslimští radikálové a které stály život 130 lidí.

Zejména z tohoto důvodu „ekumenický a mezináboženský dialog není nějakým luxusem, něčím, co není nutné. Je to něco, co náš svět zraněný konflikty vždy potřebuje,“ zdůraznil František.

Později dopoledne papež při mši na nairobské univerzitě brojil proti aroganci mužů vůči ženám a vyzval k obraně tradiční rodiny. „Jsme nabádáni odolávat zvykům, jež podporují aroganci mužů, kteří zraňují ženy nebo jimi pohrdají, kteří nepečují o staré lidi a ohrožují životy nevinných ještě před jejich narozením,“ uvedl František.

„Zdraví celé společnosti vždy závisí na zdraví rodin. Víra v slovo boží nás nabádá podporovat rodiny v jejich poslání uvnitř společnosti, vítat děti jako boží požehnání pro náš svět,“ řekl rovněž nejvyšší představitel katolické církve. K věřícím promlouval v italštině a jeho slova byla překládána do angličtiny.

František dnes ještě zavítá do sídla Programu OSN pro životní prostředí, kde se vysloví ke konferenci o klimatu (COP21), která začne v pondělí v Paříži. Z Keni, kde se třetina ze 45 milionů obyvatel hlásí ke křesťanství, František v pátek odcestuje do Ugandy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner