Bývalý papež Pavel VI., který v roce 1968 odsoudil vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa, bude v letošním roce prohlášen za svatého. Rozhodl o tom současný papež František. Pavel VI., který stál v čele římskokatolické církve v letech 1963 až 1978, se zasloužil o její větší otevírání světu například iniciováním dialogu se světskou společností či jinými církvemi.

Rozhodnutí o letošním svatořečení Pavla VI. oznámil papež František již ve čtvrtek při soukromém setkání s římskými duchovními. Vatikán dnes zveřejnil přepis čtvrtečního rozhovoru. Podle něj papež František zažertoval, že on a jeho předchůdce Benedikt XVI. jsou „na čekací listině“, napsala agentura Reuters.

Pavel VI. byl znám mimo jiné svým odporem vůči komunistickému bloku ve střední a východní Evropě, ve kterém tamější vlády pronásledovaly náboženské činitele a věřící. Českého biskupa Štěpána Trochtu a arcibiskupa Františka Tomáška tajně jmenoval kardinály, kardinála Josefa Berana, známého odpůrce nacistů i komunistů dal pohřbít do krypty vatikánské baziliky mezi hroby papežů.

Pavel VI. je známý rovněž díky své kontroverzní encyklice Humanae vitae (Lidský život), která odsuzuje kontrolu porodnosti a používání antikoncepce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner