Vatikán 16. dubna (ČTK) – Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Při této příležitosti povede papež František na vatikánském Svatopetrském náměstí velikonoční mši, přednese velikonoční poselství a udělí požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu).

Při velikonočním poselství papež obvykle vyjadřuje znepokojení nad konflikty a vyzývá svět k jejich ukončení. Loni se papež František vyslovil pro urovnání konfliktů v Sýrii i v dalších zemích, odmítl teroristické útoky a přimlouval se za poskytnutí pomoci imigrantům.

Na Svatopetrském náměstí se v tento den každoročně shromažďují desetitisíce lidí, proto jsou i letos přichystána přísná bezpečnostní opatření. Letos je očekáváno až 60.000 lidí.

Požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) papež pronáší obvykle na Boží hod vánoční a velikonoční či po svém uvedení do úřadu. Nynější papež František v roce 2013 změnil praxi svých předchůdců, když vynechal pozdravy věřících v několika desítkách jazyků. Předtím zněla mezi i šedesátkou jazyků na Svatopetrském náměstí také čestina.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner