Papež František převezme dnes ve Vatikánu cenu Karla Velikého, jedno z nejprestižnějších evropských ocenění, které v minulosti získal například i bývalý český a československý prezident Václav Havel. Slavnostního aktu v Apoštolském paláci se zúčastní i německá kancléřka Angela Merkelová a vrcholní představitelé evropských institucí.

Nadace, která cenu uděluje, rozhodla o laureátovi loni v prosinci. Ve zdůvodnění tehdy uvedla, že papeže oceňuje i za to, že Evropanům přináší poselství naděje a povzbuzení a je pro ně „hlasem svědomí“, který jim připomíná povinnost usilovat o mír, svobodu, právo, demokracii a solidaritu.

František cenu mimořádně převezme ve svém domovském městě, ačkoli tradičně si ji laureáti přebírají během ceremoniálu v Cáchách na západě Německa.

Mezinárodní cena Karla Velikého se uděluje od roku 1950 za mimořádné zásluhy o evropské sjednocení. Mezi její držitele patří i Václav Havel, jemuž byla udělena v roce 1991. V minulosti ocenění dostali například také francouzský prezident François Mitterrand společně s německým kancléřem Helmutem Kohlem, americký prezident Bill Clinton či německá kancléřka Angela Merkelová.

Loni cenu získal předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, který nyní bude společně s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem u slavnostního předávání.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner