Papež František v úterý přicestuje na svou první návštěvu Spojených států, během které ho čeká mimo jiné setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou, projev v Kongresu či vystoupení na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN), která si připomíná 70 let od svého vzniku. Během šestidenního pobytu v USA František přednese 18 projevů a navštíví tři města – Washington, New York a Filadelfii.

Uvítací slavnost pro 15 tisíc hostů

Papeže po příletu na Andrewsovu leteckou základnu přivítají Obama a viceprezidentem Joe Biden. Ve středu se pak na Jižním trávníku Bílého domu uskuteční slavnostní uvítací ceremonie, které se zúčastní i zástupci nekatolických náboženství. Na slavnosti se očekává 15.000 hostů. Poté Obama Františka přijme v Oválné pracovně. Půjde v pořadí o druhé oficiální setkání prezidenta USA a nejvyššího představitele katolické církve, poprvé se potkali loni v březnu ve Vatikánu. Tématem pracovního rozhovoru mezi Obamou a Františkem bude podle Bílého domu především uprchlická krize, které Evropa v posledních měsících čelí.

Vedle návštěvy Bílého domu bude dalším vrcholem Františkovy cesty do USA projev k oběma komorám Kongresu USA, ke kterým ve čtvrtek promluví jako vůbec první papež v historii. Ještě ve čtvrtek odletí do New Yorku, kde večer uspořádá pro duchovenstvo katedrály svatého Patrika modlitební setkání.

Papež má v USA náročný program

Páteční projev v OSN bude dalším pomyslným středobodem papežova pobytu ve Spojených státech. Poté navštíví památník teroristických útoků z 11. září 2001, kde bude sloužit mši. Na odpoledne se chystá setkání s Newyorčany v Central Parku a večer pak masová bohoslužba v multifunkční hale Madison Square Garden na Manhattanu.

V sobotu zamíří papež do Filadelfie, kde bude dopoledne v katedrále svatého Petra a Pavla sloužit mši. Večer navštíví festival Světového setkání rodin, pro který následující den uspořádá bohoslužbu. V neděli večer z Filadelfie odletí do Vatikánu.

Očekává se uzavření centra New Yorku

Františkova cesta do Spojených států vyvolala jednu z největších bezpečnostních akcí v zemi. Očekává se totiž, že papeže budou chtít ve třech amerických městech přivítat stovky tisíc lidí. Na bezpečnost proto budou dohlížet tisíce federálních i státních příslušníků bezpečnostních sil. Očekává se, že centrum New Yorku bude v podstatě uzavřeno, neboť v té době bude u příležitosti zasedání OSN dalších více než 150 zahraničních delegací.

Papežově cestě do USA předchází návštěva Kuby, kam František přijel v době historického oteplování vztahů mezi Washingtonem a Kubou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner