Medellín (Kolumbie) 9. září (ČTK) – Papež František dnes na mši v kolumbijském Medellínu vyzval k míru a smíření a poukázal na nutnost odstranění křiklavé sociální nerovnosti, která latinskoamerickou zemi sužuje. Za účasti statisíců kolumbijských věřících při bohoslužbě prohlásil, že Kolumbie by měla odmítnout násilí ve jménu usmíření a míru.

František oficiální část návštěvy Kolumbie zahájil ve čtvrtek společnou výzvou s prezidentem Juanem Manuelem Santosem k usmíření mezi obyvateli země, zmítané minulých 50 let konfliktem mezi povstalci Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) a armádou. Dnes výzvu k míru zopakoval v Medellínu, kam za velmi nepříznivého počasí dorazil se zpožděním autem místo předpokládané cesty vrtulníkem.

František poukázal na hluboké sociální rozdíly v zemi, které jsou podhoubím drog a zločinnosti. Kolumbie by podle něj měla přijmout zákony ve prospěch strukturálních změn, které by nerovnosti odstranily.

Medellín se dnes výrazně odlišuje od podoby, které město mělo za návštěvy papeže Jana Pavla II. v roce 1986. Na místě dřívějších krvavých bojů drogových kartelů stojí dnes knihovny, do dělnických čtvrtí v okolních horách dopravuje obyvatele města lanovka. Medellín se podle agentury Reuters stal vzorem úspěšného městského rozvoje.

Ještě dnes se František vrátí do Bogoty, nedělní návštěvou města Cartagena svou cestu do Kolumbie ukončí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner