Papež František dnes varoval před pokušením takzvaných „fake news“, tedy falešných zpráv a dezinformací. Zmínil v této souvislosti biblický příběh o hadovi, který lživými argumenty zlákal Evu v ráji, aby ochutnala zakázané ovoce. Vyzval k potírání „hadí taktiky“, kterou podle něj využívají ti, kteří se skrývají za přetvářkou, aby uštkli – a jed svůdných lží pronikl jako červ do srdce.

„Neexistuje nic takového jako neškodná dezinformace. Naopak uvěřit v lež může mít strašlivé následky. I zdánlivě nepatrné zkreslení pravdy hrozí nebezpečnými dopady,“ uvedl papež v poselství k svátku katolického patrona novinářů, svatého Františka Saleského.

Šíření falešných informací může podle papeže „sloužit k dosažení stanovených cílů, jako ovlivnit politické volby či ekonomické zisky“, přičemž jejich účinnost zůstává spojena s jejich „maskováním a schopností vypadat věrohodně“.

„Nejradikálnější protilátkou proti lži je nechat očistit se pravdou,“ zdůraznil papež a podle agentury AFP dodal, že pravdu od klamu lze rozpoznat podle jejich plodů: zda budí spory, rozdělují či vedou k rezignaci, anebo naopak vedou k vědomé a zralé reflexi, konstruktivnímu dialogu a plodné dynamice.

Papež v této souvislosti zdůraznil poslání novinářů jako „strážců zpráv“ a vyzval k podpoře žurnalistiky „nepřátelské vůči nepravdám, efektním sloganům a vzrušujícím prohlášením“. Takové, která se zapojuje do „hledání skutečných příčin konfliktů a naznačuje alternativní řešení místo eskalace povyku a verbálního násilí“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner