Papež František dnes vyzval k celosvětovému zákazu trestů smrti. Přikázání „nezabiješ“ platí stejně tak pro nevinné jako pro vinné, zdůraznil před desítkami tisíc lidí, kteří se shromáždili na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Nejvyšší představitel katolické církve zároveň naléhal na katolické politiky na celém světě, aby se zasadili o moratorium na výkon absolutního trestu během nynějšího svatého roku, který potrvá do listopadu.

Mimořádný svatý rok začal v prosinci a František ho vyhlásil ve znamení milosrdenství.

„Dovolávám se svědomí těch, kteří vládnou, aby dospěli k mezinárodní shodě ohledně zákazu trestu smrti,“ prohlásil papež. „Přikázání ‚nezabiješ‘ má absolutní hodnotu a platí jak pro nevinné, tak pro viníky,“ dodal.

František přitom poukázal na „rostoucí odpor vůči trestu smrti dokonce i při legitimní obraně společnosti“, protože existují moderní prostředky pro „účinné potlačování kriminality bez definitivního odepření možnosti nápravy osobám, které se zločinů dopustily“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner