Zvýšená bezpečnostních opatření provázela procesí poutníků v čele s papeže Františkem na večerní křížové cestě v římském Koloseu. Tímto obřadem na Velký pátek si křesťané připomínají poslední cestu Ježíše Krista před ukřižováním. Po úterních teroristických útocích v Bruselu dnes bezpečnost věřící střežili příslušníci italské protiteroristické jednotky. Desetitisíce lidí musely absolvovat přísné bezpečnostní prohlídky, napsala agentura AFP. Papež během večerní promluvy odsoudil „bezpříkladné násilí“ islámských radikálů.

Meditace k letošní pobožnosti křížové cesty vypracoval kardinál Gualtiero Bassetti, arcibiskup ve středoitalské Perugii. Během obřadu zazněla slova namířená proti odmítání běženců, sexuálnímu zneužívání dětí či jejich vykořisťování v dolech, ale i slova odsuzující špatné chování vůči starým, opuštěným lidem.

Devětasedmdesátiletý nejvyšší představitel katolické církve byl usazen na pódiu pod červeným baldachýnem a naslouchal jedné z meditací, kterou předčítal kardinál Bassetti. V závěru křížové cesty František během promluvy k věřícím zkritizoval „bezpříkladné násilí“ islámských radikálů, ale také údajně necitlivý přístup Evropanů vůči statisícům migrantů připlouvajících do Evropy.

Středozemní a Egejské moře „se stala neukojitelným pohřebištěm, obrázkem našeho bezcitného, umrtveného svědomí,“ prohlásil podle AFP papež během modlitby. Odsoudil také „projevy fundamentalismu (a) teroristické činy páchané příslušníky některých náboženství, kteří znesvěcují jméno Boží a využívají Nejsvětější Jméno k ospravedlnění bezpříkladného násilí“.

Hlava katolické církve se ale vyjádřila rovněž proti pedofilním kněžím, kteří „zbavují nevinné jejich důstojnosti“.

Křížová cesta je považována za jeden z vrcholů pašijového týdne. Ten začal Květnou nedělí a skončí o víkendu. Samotná Křížová cesta probíhá podle tradičního schématu čtrnácti pašijových zastavení. Nesením dřevěného kříže byli letos pověřeni dva Syřané, jedna Ruska, Číňanka a muž ze Středoafrické republiky.

Papež v sobotu večer povede liturgii velikonoční vigilie. V neděli, kdy si křesťané připomínají Kristovo zmrtvýchvstání, pronese papež v poledne na Svatopetrském náměstí své velikonoční poselství a požehnání Městu a světu.

ČTK

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner