Asi sedm stovek kněží z celého světa dostalo v úterý ve Vatikánu od papeže Františka poslední instrukce před zahájením jejich zvláštní mise. Úkolem skupiny nazvané Shovívaví misionáři má být ukázat milosrdnější tvář katolické církve hříšníkům. Informovala o tom agentura AP.

Podle papeže Františka mnozí lidé opouštějí víru proto, že jim kněží při zpovědi nadávají nebo z nich dolují trapné detaily. Zpovědní kněží podle papeže „nemají soudit a vyjadřovat nadřazenost“, nýbrž vítat kajícníky s otevřenou náručí. „Obuškem ztracené ovečky zpátky nepřivedeme,“ apeloval František na kněží.

Speciální jednotka čítající kolem tisícovky kněží má zahájit svou misi dnes, kdy takzvanou Popeleční středou začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. V tento den se v kostelích udílí věřícím popelec, svěcený popel – symbol pokání a pokory.

Shovívaví misionáři se mají rozjet do celého světa, včetně například Egypta, Číny, Burundi či Izraele. „Pojedete-li do Arktidy, pořádně se oblečte,“ vtipkoval papež.

Členové zvláštní jednotky by měli být schopni dát rozhřešení i při spáchání extrémně těžkých či nepříliš běžných hříchů, které jinak musí řešit biskup či úředník z Vatikánu. Patří k nim například znesvěcení hostie, svěcení biskupa bez papežského souhlasu či porušení zpovědního tajemství.

Jedním z těžkých hříchů, který obvykle musí projednávat místní biskup či vatikánský úředník, je potrat. Během Svatého roku, který začal loni 8. prosince a končí letos 20. listopadu, ale papež František dal povolení udělovat rozhřešení v případě tohoto hříchu kněžím na všech úrovních. Papež již dříve prohlásil, že některé ženy mohou cítit, že nemají jinou možnost, než udělat toto „trýznivé a bolestivé rozhodnutí“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner