Pardubice 28. prosince (ČTK) – ČSSD pardubického okresu vyzvala tři bývalé členy, Vítězslava Novohradského, Pavla Svobodu a Aleše Vavřičku, aby se vzdali svých mandátů v zastupitelstvu města. Novohradského vyzvala také k tomu, aby složil i mandát krajského zastupitele a funkci předsedy dozorčí rady společnosti Nemocnice Pardubického kraje a místopředsedy zdravotního výboru krajského zastupitelstva. Všichni tři politici členství v ČSSD ukončili sami, někteří na výzvu okresního výkonného výboru, řekl ČTK předseda okresní organizace ČSSD Leoš Malina.

„Když nejsou členy sociální demokracie, nemohou prosazovat a hájit zájmy strany,“ míní Malina. Dodal, že si uvědomuje, že strana nemůže bývalé členy k tomu, aby se mandátu vzdali, donutit.

Novohradského, který byl neuvolněným radním Pardubic za ČSSD, zastupitelé města koncem listopadu odvolali z funkce. Důvodem k tomu byl případ nákupu pozemků společností Služby města Pardubic, na nichž vydělal Karel Hron (ANO), který s Novohradským seděl v představenstvu městské firmy. Hron na sklonku listopadu uvedl, že kolem kauzy je mnoho nepřesností a bude to řešit s právníkem. On i Novohradský již ve vedení společnosti skončili.

Vavřička členství ukončil v polovině roku, jako důvod uvedl „neúnosnou situaci v ČSSD na lokální úrovni“. S vedením okresní organizace měl déle trvající spory. Svoboda se zase často vymezoval vůči hejtmanovi a spolustraníkovi Martinovi Netolickému. Nadále zůstává předsedou představenstva společnosti East Bohemian Airport vlastněné Pardubicemi a Pardubickým krajem, která ve městě provozuje mezinárodní letiště.

Vloni na podzim zvolila pardubická okresní konference ČSSD nové vedení, předsedou se stal Malina, který ve funkci nahradil Svobodu. Někteří členové, například bývalý starosta Dubiny Ján Kasič, však volbu zpochybnili a podali proti ní soudní žalobu na zneplatnění výsledků konference. Proto se v letos v polovině prosince volby opakovaly, Malina získal 90 procent hlasů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner